Рушійні Національно –визвольні війни

 Рушійні Національно –визвольні війни

Особливе місце в історії України займає період національно-визвольної війни українського народу 1648-1657 рр. на чолі з видатним державним діячем і полководцем Богданом Хмельницьким. Хоч цей рух і зазнав поразки, проте саме в той період вперше після занепаду Русі відновилася ідея української державності — ідея, яка нині втілена в життя і завжди житиме в народі.

Поштовхом до цього визвольного руху був колонізаційний натиск польської шляхти. Вся Україна прагнула звільнитися від шляхетського панування, яке набувало страхітливих форм. Саме тому національно-визвольна війна знайшла широкий відгук серед селянства і мала великий успіх. Чільник народно-визвольної війни, сотник реєстрового війська Богдан Хмельницький до виступу господарював на своєму хуторі в Суботові. Але, зазнавши безчинств з боку чигиринського підстарости поляка Чаплинського і не знайшовши правосуддя у польської влади, був змушений втекти на Запорожжя. Дорогою він закликав простий люд до боротьби проти польського насильства і знаходив співчуття та готовність народу до повстання.

Причинами національно-визвольної війни 1648-1657 рр. були політичні, національні, релігійні:

  • козацтво зазнавало постійних утисків: магнати примушували платити десятину, за будь-яку непокору козаків кидали до в'язниць і мордували; 
  • посилилося гноблення селянства. Панщина на Наддніпрянщині досягла 4 днів на тиждень, у західних районах - до 6 днів. 
  • крім панщини, селяни змушені були виконувати і інші повинності; 
  • у містах українці були усунені від участі в міському самоврядуванні, їхні місця посідали іноземці; 
  • українцям чинили всякі перешкоди під час вступу до цеху, займатися ремеслом чи торгівлею;
  • посилилась політика насадження уніанства та католицизму, переслідувалося православ'я.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

МИ ВІЛЬНІ ГРОМОДЯНИ ВІЛЬНОЇ ДЕРЖАВИ